Je alkohol to pravé na zahriatie v zime?

Bežným zvykom, ba až tradíciou nielen na Slovensku je, že k dobrej zimnej horskej túre patrí aj niečo to „tekuté“ na zahriatie. Či už si tak chceme zahriať telo počas túry, alebo osláviť dosiahnutie vytúženého cieľa. Po jednom či dvoch dúškoch je pocit tepla čoraz silnejší a my máme pocit, že sa naše telo zohrieva.

Ako vníma naše telo alkohol?

Prvý problém nastáva hneď po vypití studeného nápoja. Naša tráviaca sústava je stavaná na konzumáciu jedál a nápojov primeranej teploty. Príliš veľké rozdiely v teplote prijatej stravy a tekutín zvyšujú energetický výdaj na to, aby si teplotu prijatej potravy alebo nápoja upravilo na prijateľnú.

Druhým problémom je, že alkohol rozširuje cievy. Prúdenie krvi sa tak zvýši, avšak pocit tepla je len krátkodobý. Konečný účinok je opačný – telo stráca teplo rýchlejšie a môže prechladnúť.

Tretím problémom je, že keď po druhom dúšku si dáme tretí, štvrtý či piaty, môžeme si skôr privodiť stav opitosti ako sa zahriať. A byť opitý v zime a mraze nie je práve najlepšie, pretože si môžeme privodiť zranenie.

Čo nám z toho vyplýva:

  • Na ohriatie studeného nápoja vynaložíme veľa energie (presnejšie pri 1 dcl 40% alkoholu a ohreve z teploty 5°C na 36°C spotrebujeme až 10 676 J – 2,4 kcal)
  • Kvôli rozšíreným cievam v končatinách dochádza k vysokému teplotnému deficitu a vďaka tomu sa rýchlejšie podchladíme.
  • Keď to „preženieme“, môžeme ľahko prísť k zraneniu.

Čo môže byť lepším spôsobom na zahriatie?

Teplé oblečenie  – je lepšie zvoliť väčšie množstvo tenších vrstiev než jednu hrubú. Viacej vrstiev vytvorí ochranu podobnú ako izolácia na budovách. Medzi nimi sú vrstvy vzduchu ktoré bránia únikom tepla

Pohyb – Kto stojí, nevykonáva prácu, čiže jeho svaly netvoria teplo a začneme chladnúť. Čím viac sa hýbeme, tým viac tepla vyprodukujeme a vďaka tomu nám nebude tak skoro zima.

Správna strava  – Potraviny bohaté na kalórie nás zasýtia, ale najmä poskytnú dostatok energie pre naše svaly.

Nemočiť – samozrejme keď je potreba, nedá sa nič robiť, ale kým to nutne nepotrebujete, nie je vhodné aby ste vykonávali „malú potrebu“ za chladných podmienok, prídete tak o cca 0,5 litra vody, ktorá vo vašom tele slúži ako „akumulátor tepla“. Prakticky vynaložíte veľa energie na ohriatie a udržiavanie teploty moču a potom túto energiu iba tak vypustíte do prostredia.

Pomôcky na ohrev – v prípade, že vás vaše telo nedokáže dostatočne ohriať, môžete využiť nejaký externý zdroj tepla. Na trhu sú najrôznejšie ohrievacie vrecúška alebo elektrické zariadenia, ktoré dokážu ohriať vaše končatiny. Taktiež môžete využiť aj zariadenia pre ohrev vdychovaného vzduchu.

Touto problematikou sme sa zaoberali aj v prvých začiatkoch nášho start-upu – Ako poskytnúť telu teplo bez toho, aby mu to nejako uškodilo? A ako sa vyhnúť možnému podchladeniu? V hlavách nám skrsla myšlienka vytvoriť zariadenie, ktoré by umožnilo človeku v chladných podmienkach dýchať teplejší vzduch. Tým by telo nemuselo vynakladať veľa energie na zahrievanie vzduchu, ktorý vdychuje.

Navrhli sme masku, ktorá za pomoci výmenníka tepla zahrieva vzduch, ktorý vdychujete. Vaše telo tak ušetrí množstvo energie a riziko podchladenia je oveľa nižšie. Vdychovaním teplejšieho vzduchu vzrastá aj vaša telesná pohoda a taktiež odpadajú nepríjemné pocity s bolesťou dutín z dôvodu vdychovania studeného a suchého vzduchu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *